Det tog LdB Malmös Elin Rubensson två säsonger att vinna SM-guld.
Säsongerna i Allsvenskan har utvecklat henne massor – men hon är långt ifrån klar.
- Jag vill ta en ordinarie plats i Allsvenskan. Och göra fler mål, säger hon.
Elin Rubensson, 19 år kom för två säsonger sedan från Stehag i division 4 till allsvenska topplaget LdB Malmö. Den talangfulla anfallaren/mittfältaren har under säsongen spelat 20 matcher och gjort tre mål.
Inför nästa säsong ser Malmö om sitt hus och värvar för att försvara sina dubbla SM-guld och spel i Champions League.
Elin vet att konkurrensen kommer bli stenhård, vilket inte avskräcker henne det minsta.
- När jag kom från division 4 var det ett stort steg, men jag har utvecklats jättemycket. Jag trodde det skulle vara svårare. Det finns så många bra spelare i laget och de har hjälp mig, säger hon.
Jan ”Lill-Damma” Mattsson, specialtränar spelarna i anfallsspel, avslut i straffområdet, tillslag och huvudspel.
- Han har hjälpt mig jättemycket. Mycket med tillslagstekniken i olika skott ur olika lägen.
När tipselit.se når Elin en mörk decemberkväll har hon precis avslutat ett träningspass i regn och blåst. Hon vet vad som krävs för att tillhöra eliten.
- Det här är det jag alltid velat göra, att komma till allsvenskan och spela i landslaget.
Elin missar sällan en chans att förbättra sig. För att få matchträning spelade hon i september en match med division I-laget Öster. Hon ingår i F19-landlaget som ska spela EM-kval.
Tidigare i december var hon med på ännu ett landslagsläger på Bosön. En träningsanläggning som börjar kännas hemtam efter många samlingar med Tipselit och olika ungdomslandslag.
- Jag gillar Bosön, där finns bra träningsmöjligheter, maten är bra och nu bodde vi i en nybyggd del som var jättefin, säger hon.
Tre dagar med hård träning, nyttiga teoripass och ett sporrande besök av förbundskapten Tomas Dennerby stod på programmet.
- Det var intressant att lyssna på honom. Man får en inblick i vad som krävs.
Siktar du på A-landslaget?
- Det är klart. Jag tänker inget annat.