Halmstads BK ramlade ur allsvenskan.
Men tappar inte fart in i framtiden för det.
Ledarstaben förstärks med stark lokal prägel – senast in i gänget är Mats Jingblad och Tommy Frejdh.
Mats Jingblad ersätter Robert Nordström som Tipselittränare för 17-19-årsgruppen. Nordström tar efter 19 år som Tipselittränare klivet in som ansvarig för fotbollsverksamheten från Fotbollsskolan upp till och med Tipselitlagen.
Mats Jingblad spelade i HBK mellan 1976 och 1987, 1979 vann han SM-guld med laget. Han tränade A-laget 1992—1995 (Cupguld 1995) och har därefter tränat flera svenska klubbar – bland annat IFK Göteborg där han tog SM-guld 1995 - samt Iraklis i Grekland.
- Det ska bli oerhört kul att arbeta med elitinriktade talanger som brinner för att utvecklas som människor och fotbollsspelare. Förhoppningsvis nästa generation A-lagsspelare. Också hela den nya satsning som HBK gör, med att bygga upp och tänka nytt. Ett upplägg som känns jättespännande, säger Mats Jingblad till hbk.se
Halmstad BK:s målmedvetna satsning på egna kulturbärare i ungdomsverksamheten manifesteras av att 15 av tränarna är före detta A-lagsspelare i klubben. För Mats Jingblad blir det ett kärt återseende efter 15 borta från Örjans Vall:
- Fotbollen i sig har utvecklats väldigt mycket och jag är nog en mycket bättre tränare nu än för 20 år sedan. Forskningen har gått framåt och svensk fotboll har fått en ny passningsorienterad inriktning genom åren. Nu ska vi försöka kombinera min samlade erfarenhet från fotboll på hög nivå med unga hungriga 18- och 19-åriga talanger på hemmaplan. Jag kan inte tänka mig något roligare, säger Jingblad.
Före detta A-lagsspelare som blivit ledare i HBK:
Akademi- och ungdomsansvarig: Robert Nordström
A-lagstränare: Torbjörn Arvidsson, Anders Smith och Conny Johansson
U-19: Mats Jingblad och Mikael Strand
U17: Jonas Axeldal, Leif Brogårde och Ingvar Andersson
P96: Tommy Frejdh och Fredrik ”Fidde” Andersson
P97: Janos Tot
P97 och P03: Jesper Mattsson
P98: Niklas Gudmundsson
P99: Andreas Hedström
P01: Håkan Martinsson
Tommy ”Hacke” Andersson och Bengt Sjöholm sitter i styrelsen, Per ”Texas” Johansson jobbar på marknadsavdelningen.