Simon Hedlund. Lägg namnet på minnet. Matchvinnare av stora mått.
Simon Hedlund, 17 år sköt Elfsborg till semifinal med sina två mål i 3-1-segern över AIK på torsdagsförmiddagen.
Matchen avgjordes inför drygt 1 000 personer – och Simon njöt av varje minut.
– Det är underart att spela inför så mycket folk, det är man inte precis van med, säger han.
Efter segern blev det kramkalas med familj och släkt som fanns på läkaren. På bilden ser ni Simon med pappa Jan-Erik och brorsan Ian.
Simon Hedlund vände och avgjorde sista gruppspelsmatchen mot Mjällby (seger med 3-1), avgjorde nu kvartfinalen med två vackra mål – och får han bestämma trycker han dit några bollar i semifinalen.
– Hoppas vi få möta Aspire, det vore kul. De verkar vara bra, säger han.
Tungviktsmötet på Valhalla innehöll massor av fotbollsgodis. Precisa 40-meterspassningar, distinkta direktpassningar, skickliga individuella prestationer och några fräsande träffar i trävirket.
Dessutom var matchen spännande.
Elfsborg inledde piggast och tog ett grepp om matchen. Första halvleks första riktigt heta chans var dock AIK:s i den femtonde minuten när Ludvig Ekman tog ner bollen frispelad nära mål, men inte lyckades komma till ett rejält avslut.
Elfsborgs Oskar Liljemark hade en 25-metersrökare i ribban i 23:e minuten men halvleken slutade mållös.
I andra halvleken gjorde Simon Hedlund 1-0 i 33:e minuten och2-0 två minuter senare.
– På det första såg jag att målvaken stod på fel fot, så jag satte bollen intill närmaste stolpen. Det andra, lobben, gjorde jag ett liknande mot Mjällby, så jag hade gott självförtroende där.
Matchvinnare var ordet.
Men AIK gav sig inte utan kamp. Ludvig Ekman reducerade med 11 minuter kvar på klockan och några minuter senare hade man ett skott i ribban. Elfsborg var i gungning men mitt i AIK-pressen satte Viktor Nilsson trean två minuter innan slutsignalen.
Och Simon fick som han ville – Aspire besegrade Paris FC (2-0) så v har en drömsemi på fredag på Gamla Ullevi.